Ako vybrať správne sedadlo

11.02.2020

Až 90 % bikerov má nevhodné sedadlo. Pritom výber sedadla je zásadný nie len pre pohodlie počas jazdy, ale aj pre výkon jazdca. 

Precízný výber sedadla, ktoré padne jazdcovi priamo "na telo" a je perfektne kompatibílne s jeho fyziologickým usporiadaním, by nemal byť nikdy podceňovaný. Je to základný predpoklad komfortnej jazdy rovnako tak ako dobré oblečenie lebo bicykel samotný.

U sedadiel, rovnako tak ako u topánok, potrebujete najprv vedieť svoju veľkosť. Ďalej vyberáme podľa zpôsobu využitia. To najlepšie od Selle Italia môžme vyberať z 6 veľkostných variácií. Rozhodovať sa môžeme aj podľa polstrovaní, farby, tvaru, ...

Ale ako si vybrať správne sedadlo práve pre mňa? V túto chvíľu prichádzajú na radu systémy meracích prístrojov idmatch od Selle Italia.

Použitím prístroja idmatch Smart Caliper zmeriame intertrochanterickú vzdialenosť panvových kostí, spoločne s údajmi o šírke stehna a maximálném sklonu panvy vložíme do počítača a ten pomocou špeciálneho algoritmu vypočíta výsledok, ktorý nám povie, aké sedadlo je ideálne práve pre naše potreby.

Veľkosti sedadiel

Teraz sa pozrieme bližšie na dostupné veľkosti, ich špecifikácie a typy jazdcov, pre ktoré sú jednotlivé sedadlá vhodné.

Selle Italia, vďaka prístroju idmatch Smart Caliper, ponúka 6 variant rozdelených do dvoch kategórií: S1, S2, S3 - L1, L2, L3.

V závislosti na špecifických charakteristikách, veľkosť S je užšia, zatiaľ čo sedadlá L sú širšie.

Číslo za veľkosťou (1, 2 a 3) definuje existenciu centrálného otvoru v sedadle. Špeciálne navrhnutý výrez v stredovej oblasti sedadla, ktorý umožňuje znižovať tlaky na miesto sedenia. Zvyšuje sa tak pohodlie počas jazdy a zlepšuje celkový požitok z jazdy.

Sedala S1 and L1 nemajú centrálný výrez a sú vhodné pre cyklistov s malým rozsahom pelvickej rotácie. Tí nepotrebujú kompenzovať tlaky na sedadle.

Sedadla veľkostí S2 lebo L2 majú stredne veľký výrez v stredovej oblasti a sú vhodné pre užívateľov s bežným rozsahom pelvickej rotácie, ktoré vytvárajú ťahy a tlaky počas šlapania. Kombinácia týchto elementov može mať za dôsledok problémy a diskomfort na fyzickej úrovni.

Tretí variant - S3 a L3 - zahrňuje sedadá s veľkým centrálním otvorom. Odporúčame cyklistom s veľkým rozsahom pelvickej rotácie, ktorí vytvárajú vysoké tlaky na povrch sedadla.

Technológia SuperFlow drasticky redukuje všetky diskomforty vznikající kôli dlhodobým tlakom na perineální oblasť, čo dovoľuje jazdcovi nájsť optimálnu a extrémne pohodlnú pozíciu pri jazde v akejkoľvek situácii.

Zhrnutie

S1 -"úzká" intertrochanterická vzdialenosť a malá pelvická rotácia

S2 -"úzká" intertrochanterická vzdialenosť a stredná pelvická rotácia (typ Flow)

S3 -"úzká" intertrochanterická vzdialenosť a veľká pelvická rotácia (modely Flow and SuperFlow)

L1 - "široká" intertrochanterická vzdialenosť a malá pelvická rotácia

L2 - "široká" intertrochanterická vzdialenosť a stredná pelvická rotácia(typ Flow)

L3 - "široká" intertrochanterická vzdialenosť a veľká pelvická rotácia (modely Flow and SuperFlow)

Keď vyberiete typ sedadla, ktoré byste chcieli, možte ho pred kúpou u nás zdarma na 10 dní vyzkúšat. Viac informácií na maily info@profibikers.sk

Na meraní prístroji idmatch sa objednajte ZDE